Przejdź do treści

Czy można przenieść zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie z spółki z o.o. odpadów na inną spółkę z o.o.?

Zgodnie z art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. 2023 poz. 775 dalej jako k.p.a.)1 organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.

Radca Prawny Jędrzej Klatka o dochodzeniu zadośćuczynienia za utratę zdrowia z powodu smogu – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 2021 r.

Jak wynika z oceny jakości powietrza w Polsce, sporządzonej dla Głównego Inspektora Ochrony Środowiska1, najbardziej alarmujące wyniki stwierdza się w okresie zimowo-jesiennym w pobliżu rejonów przemysłowych i w miastach. Wspomniana ocena jakości powietrza wykonana została pod kątem ochrony zdrowia, obejmując aż 12 szkodliwych substancji: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3), pył PM10; ołów (Pb), arsen (As), kadm (Cd), nikiel (Ni) i benzo(a)piren (B(a)P) oraz pył PM2,5.

Komentarz r. pr. J. Klatki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej

Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także tych z odpadami niebezpiecznymi. Samorządy zostały pozostawione same sobie. Mogą co najwyżej oznaczyć „bombę ekologiczną” i liczyć, że nie wybuchnie, ani wyleje się. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmianę przepisów, które mają zaostrzyć kary za przestępstwa śmieciowe. Czy jednak same represje rozwiążą problem? Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/samorzad/nielegalne-podrzucanie-odpadow-rzad-chce-w...

Pięć sposobów na uniknięcie kary za gospodarowanie odpadami

Kary nakładane w postępowaniu administracyjnym przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) nie zawsze są prawidłowo obliczone czy zasadne. Wniesienie skutecznego odwołania stanowi ważny instrument walki o prawa przedsiębiorców gospodarujących odpadami. Warto zatem zastanowić się, jakie argumenty mogą wpłynąć na uniknięcie kary nałożonej przez WIOŚ lub na zmniejszenie jej wysokości. Uniknięcie kary – sposób pierwszyZgodnie z art. 189f §1 pkt 1 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. DzU z 2021 r. poz.

Konsekwencje ukarania za nielegalne sprowadzenie odpadów z zagranicy

Zachęcamy do lektury artykułu radcy prawnego Jędrzeja Klatki na temat importu odpadów sozosfera.pl - Konsekwencje ukarania za nielegalne sprowadzenie odpadów z zagranicy

Wygaśnięcie zezwolenia na gospodarowanie odpadami a jego cofnięcie w świetle przepisów przejściowych nowelizacji ustawy o odpadach z 20.07.2018 r.

W przypadku złożenia do dnia 5 września 2019 r. kompletnego wniosku o dostosowanie (zmianę) zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów do znowelizowanej ustawy o odpadach, decyzja ta nie wygaśnie z tym dniem. Sankcja wygaśnięcia zezwolenia przewidziana jest tylko dla sytuacji, kiedy przedsiębiorca w wymaganym terminie nie złoży  kompletnego wniosku o zmianę decyzji (co wynika z art. 14 ust. 4 noweli z 20.07.2018 r.). Wymagania formalne dla wniosku o zmianę zezwolenia określa art. 14 ust. 1-3 noweli.

Czy operat p.poż. według znowelizowanych przepisów ustawy o opdadach muszą przedłożyć wszyscy?

Zgodnie z art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach (po nowelizacji z 20 lipca 2018 r.) do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenia na przetwarzanie odpadów dołącza się miedzy innymi operat przeciwpożarowy. Jest to dokument zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów. W kontekście powyższego obowiązku warto zwrócić uwagę na przepis art. 41a. ust.

Wystąpienie r. pr. Michała Kuźniaka: "Jak ETV wpisuje się w zamówienia publiczne w Polsce?" podczas seminarium Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach

W dniu 19 marca 2019 r. radca prawny Michał Kuźniak, podczas seminarium Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach o nazwie „Deklarowana innowacyjność czy potwierdzona skuteczność, czyli jak zbudować przewagę konkurencyjną na rynku technologii wodno-ściekowych dzięki ETV”, wygłosił prelekcję pt.: "Jak ETV wpisuje się w zamówienia publiczne w Polsce?". Tutaj znajduje się program z wydarzenia.

Kwestionowanie opinii biegłego w sprawie z zakresu stosunków wodnych

W sprawach dotyczących naruszenia stosunków wodnych najistotniejszym i koniecznym dowodem jest opinia biegłego z zakresu stosunków wodnych, która ma na celu ocenę, czy w danym przypadku doszło do naruszenia stosunków wodnych, przez co należy rozumieć dokonanie na gruncie takich zmian stanu wody, które wpływają szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie (aktualnie kwestę ta reguluje art. 234 Prawa wodnego). Organ wydając rozstrzygnięcie opiera się przede wszystkim na opinii biegłego.

Publikacja r. pr. Dominiki Nosal: Operat przeciwpożarowy w znowelizowanej ustawie - Przegląd Komunalny

Na łamach miesięcznika Przegląd Komunalny nr 1/2019 w specjalnym dodatku Prawo ochrony środowiska w 2019 roku, opublikowany został artykuł radcy prawnego Dominiki Nosal pt. "Operat przeciwpożarowy w znowelizowanej ustawie".
Subskrybuj Radca Prawny