Porada prawna: Jak właściciel nieruchomości może uniknąć obowiązku usunięcia odpadów zdeponowanych na jego nieruchomości nielegalnie?

Czy właściciel nieruchomości, który faktycznie nie odpowiada za nielegalne nawiezienie na jego nieruchomość odpadów, może jakoś obronić się przed nałożeniem na niego obowiązku ich usunięcia? Może, ale nie jest to łatwe, z uwagi na domniemanie przewidziane w art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o odpadach (o roli tego domniemania czytaj tutaj). 

Właściciel, który nie uważa się na odpowiedzialnego za odpady, może powołać następująca argumentację:

a)         za „władającego powierzchnią ziemi” odpowiedzialnego za odpady może być uznany także podmiot posiadający prawo obligacyjne do nieruchomości (np. umowę najmu, dzierżawy) – w tym względzie istnieją orzeczenia sądów (jest ich jednak niewiele). Dotyczy to sytuacji, gdy nieruchomość została oddana do używania innemu podmiotowi (choć nierzadko są to tzw. „firmy słupy”)

b)         zarzucenie organowi, że nie może być całkowicie bierny w ustalaniu faktycznego wytwórcy lub posiadacza odpadów, szczególnie wtedy, gdy właściciel ma jakąś wiedzę na temat faktycznego sprawy (np. od świadków), wskazuje na inne podmioty, które prawdopodobnie przywiozły odpady na nieruchomość. W tym przypadku należy wskazać organowi na dowody mające wykazać odpowiedzialność innego podmiotu. Tutaj również można wskazać na kilka orzeczeń sądów.  Wskazuje się w nich, że jeżeli władający powierzchnią ziemi wnioskuje o przeprowadzenie określonych przeprowadzenia, organ winien je przeprowadzić, szczególnie jeżeli mają one prowadzić do ustalenia faktycznego posiadacza odpadów (obalenia domniemania). Odstępując od przeprowadzenia takich dowodów organ narusza 7, 77 § 1 oraz 80 k.p.a.

Linia obrony właściciela nieruchomości uzależniona jest oczywiście od realiów konkretnej sprawy, np. czy nieruchomość była wynajmowana, czy istnieją jacyś świadkowie zdarzenia, czy istnieją jakieś poszlaki wskazujące na podmiot odpowiedzialny z odpady, czy na miejscu składowania odpadów znaleziono jakieś dowody wskazujące na wytwórcę odpadów, itp.

Jak uzyskać pomoc prawna w takich przypadkach? Zgłoś się do Kancelarii.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym ekspertem

/
/

Udostępnij

Skomentuj

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.