Przejdź do treści

Prezentacja mec. Jędrzeja Klatki z Katowic podczas konferencji zorganizowanej przez Rade Europy

W dniu 17.10.2024 r. mec. Jędrzej Klatka wygłosi prezentację na temat: „Substantive environmental human rights” na konferencji organizowanej przez Rade Europy w Czarnogórze.

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii. Komentarz radcy prawnego Jędrzeja Klatki w dzienniku Rzeczpospolita

W dniu 15 maja 2024 r. na łamach Rzeczpospolitej został opublikowany artykuł pt.: ,,Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii„, w którym radca prawny Jędrzej Klatka z Katowic udzielił eksperckiego komentarza.

Międzynarodowy przewóz odpadów – podstawowe informacje i przydatne wskazówki Q&A

1. Gdzie szukać przepisów dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów?

Obowiązujące następujące akty prawne:

Kto jest wytwórcą odpadów?

  1. Kto jest wytwórcą odpadów?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 32 ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t. j. Dz. U. 2021 poz. 779 z zm., dalej jako u. o.)[1] przez wytwórcę odpadów rozumie się:

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

Radca Prawny Jędrzej Klatka o dochodzeniu zadośćuczynienia za utratę zdrowia z powodu smogu – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 2021 r.

Jak wynika z oceny jakości powietrza w Polsce, sporządzonej dla Głównego Inspektora Ochrony Środowiska1, najbardziej alarmujące wyniki stwierdza się w okresie zimowo-jesiennym w pobliżu rejonów przemysłowych i w miastach. Wspomniana ocena jakości powietrza wykonana została pod kątem ochrony zdrowia, obejmując aż 12 szkodliwych substancji: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3), pył PM10; ołów (Pb), arsen (As), kadm (Cd), nikiel (Ni) i benzo(a)piren (B(a)P) oraz pył PM2,5.

Komentarz r. pr. J. Klatki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej

Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także tych z odpadami niebezpiecznymi. Samorządy zostały pozostawione same sobie. Mogą co najwyżej oznaczyć „bombę ekologiczną” i liczyć, że nie wybuchnie, ani wyleje się. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmianę przepisów, które mają zaostrzyć kary za przestępstwa śmieciowe. Czy jednak same represje rozwiążą problem? Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/samorzad/nielegalne-podrzucanie-odpadow-rzad-chce-w...

Pięć sposobów na uniknięcie kary za gospodarowanie odpadami

Kary nakładane w postępowaniu administracyjnym przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) nie zawsze są prawidłowo obliczone czy zasadne. Wniesienie skutecznego odwołania stanowi ważny instrument walki o prawa przedsiębiorców gospodarujących odpadami. Warto zatem zastanowić się, jakie argumenty mogą wpłynąć na uniknięcie kary nałożonej przez WIOŚ lub na zmniejszenie jej wysokości. Uniknięcie kary – sposób pierwszyZgodnie z art. 189f §1 pkt 1 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. DzU z 2021 r. poz.

Konsekwencje ukarania za nielegalne sprowadzenie odpadów z zagranicy

Zachęcamy do lektury artykułu radcy prawnego Jędrzeja Klatki na temat importu odpadów sozosfera.pl - Konsekwencje ukarania za nielegalne sprowadzenie odpadów z zagranicy

Subskrybuj Jędrzej Klatka