Opłata za wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza

W ramach swojej działalności gospodarczej eksploatuję osiedlową kotłownię, z czym wiąże się wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Słyszałem, że za korzystanie ze środowiska trzeba płacić opłaty więc czekam na decyzję administracyjną określającą wysokość należnej opłaty i termin zapłaty. Czy postępuję prawidłowo?

Na podstawie art. 273 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity z 2008 r., Dz. U. Nr 25 poz. 150 z późn. zm.) faktycznie jest Pan zobowiązany do uiszczenia opłaty za wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza. Jednak nie postępuje Pan prawidłowo. Zasadą w prawie ochrony środowiska jest bowiem samodzielne ustalenie opłat („samoopodatkowanie”). Oznacza to, że jest Pan zobowiązany do osobistego prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie wysokości należnej opłaty (art. 278 pr.o.ś.), samodzielnego obliczania wysokości opłaty i uiszczania jej (w ustalonym terminie) bez wezwania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym ekspertem

/
/

Udostępnij

Skomentuj

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

Kategorie

Typ treści:
Źródło:
Słowa kluczowe: